Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

FILIE BIBLIOTECZNE:

Foto
BIBLIOTEKA GŁÓWNA: ul. Gen. Sowińskiego 80, 07-200 Wyszków
tel. (29) 742-32-61, (29) 743-02-33, (29) 743-02-37, fax: (29) 742-32-61, e-mail: mgbpww@poczta.fm

Czasem życie układa się w meandry

Czasem życie układa się w meandryJestem stąd, mieszkam w gminie Zabrodzie - powiedziała, witając się z uczestnikami spotkania w miejskiej bibliotece Magdalena Kozak, pisarka i lekarka, uczestniczka misji w Afganistanie.
Jest naszą sąsiadką od 5 lat (wcześniej mieszkała w bloku na Brodnic). Bardzo jej się tu podoba. Czasami pełni dyżury w wyszkowskim pogotowiu. Jest bardzo ciekawą postacią. Po ukończeniu medycyny (poszła na te studia, „bo mama chciała”) ze względu na niskie zarobki lekarzy wybrała pracę w firmie. Jednak nie dawało jej to satysfakcji. - Nosiło mnie, że się nie spełniam - przyznała. Po 10 latach wróciła do zawodu. - Czasem życie układa się w meandry - przyznała.
Postanowiła całkowicie zmienić swoje życie. - To nie jestem ja - stwierdziła jako 30-latka. - Spędzić życie z pilotem od telewizora? Ja chcę sama przeżywać.
Najpierw zoperowała swoje oczy, bo wada wzroku przez lata ograniczała jej aktywność. Potem zaczęła skakać ze spadochronem (oddała już ok. 300 skoków), uprawia sztuki walki, pasjonują ją militaria. Była jako lekarz na misjach w Afganistanie, - Ja w tym uczestniczyłam, to było dla mnie fascynujące. Jest to inna rzeczywistość - uważa. Mimo że została ranna, planuje wyjazd na misje w przyszłym roku.
Jako pisarka zadebiutowała w 2004 r. opowiadaniem „Nuda” (choć pierwsze opowiadanie, oczywiście fantastyczne, napisała jako 6-latka) w magazynie internetowym „Fahrenheit”, „prowadzonym przez dorosłych, żeby odkrywać młode talenty”. Potem ukazało się kilka jej opowiadań o Paskudzie - smoczycy, cykl wampirzy, najnowsza jej powieść to „Paskuda”.
Popularność przyniosła jej powieść „Nocarz” (a właściwie cała trylogia, także powieści: „Renegat” i „Nikt”). - Zaczęło się od forum poświęconego książce -relacjonuje pisarka. - uczestnicy podzielili się na narody. Powstała społeczność -odbywają się manewry w Basinowie. Literatura przemieniona w real.
Jak powiedziała, z weną jest różnie: - „Nocarz” szedł gładziutko, w połowie „Renegata” się zatrzymałam, „Fiolet” stanął w połowie, gdy chciałam uśmiercić nie tego bohatera -zdradziła.
- Nie mam bladego pojęcia - odpowiedziała na pytanie, skąd czerpie pomysły do swoich książek. - One przychodzą. I są.
Fantastyki już nie czyta, ale za to dużo książek historycznych, biograficznych.
- Uprawiam płodozmian, ratuję ludzkie życie, popiszę, postrzelam - podsumowała. - Tak, żeby się nie nudzić.

Fajnie, że wam się chce, fajnie, że piszecie
- Czytałam wszystkie opowiadania. Jedne podobały mi się bardziej, inne mniej - przyznała pisarka, która została zaproszona do jury konkursu „Magiczne Pióro 2012”, ogłoszonego przez wyszkowską bibliotekę. - Macie talent, fajnie, że wam się chce, fajnie, że piszecie.
Do konkursu zgłosiło swoje opowiadania 12 osób, które oceniali wraz z pisarką Ewa Łapińska i Piotr Gołaszewski. Na I miejsce zdaniem jury zasłużyli:
- w kategorii do lat 15 - Paulina Dumała (opowiadanie „Złote przejście”)
- w kategorii od lat 16 - Olga Osińska (Nie wywołuj wilka z lasu”)
Wyróżnienie otrzymała Karolina Salwin („Róża”).
Dyplomy za udział otrzymali: Adam Depta, Paweł Chrobotek, Aleksander Trol, Magdalena Jasiniak, Wiktoria Niedźwiedzka, Hanna Kwaśny, Anna Jastrzębska, Daria Zając, Dagmara Zając.

EB


Źródło: „Nowy Wyszkowiak” Nr 47 z 20 listopada 2012 r.
© 2009 MIEJSKO - GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. C. Norwida w WYSZKOWIE
Zawartośc merytoryczna: Łukasz Obrębski, e-mail: mgbpww@poczta.fm
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 31 grudnia 2009 r.