Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać
informacje o wydarzeniach
podaj nam swój e-mail
(prosimy podać pełny
adres e-mail)



tel. (29) 742-32-61, (29) 743-02-33, (29) 743-02-37, fax: (29) 742-32-61, e-mail: mgbpww@poczta.fm
Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusyjny Klub Książki z perspektywy czterech lat
marzec 2008 – kwiecień 2012
Istniejemy już cztery lata. Skład członkowski się „ustabilizował’, mamy więc zwarte grono wiernych klubowiczów, nadal jednak przyjść może każdy chętny. Spotkania z reguły odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca .
|
|
Najżywszą dyskusję wywołała
![]() "Dziwna Emily" |
W związku z tym, że nasza biblioteka często gości w swych podwojach różnych pisarzy, poetów, niektóre spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki były jakby ich przedłużeniem: wymieniano wrażenia po wizytach Jurija Andruchowycza (Ukraina), Andrzeja Stasiuka, Knutsa Skujenieksa (Łotwa), Herkusa Kunciusa (Litwa). Zwłaszcza opowiadania współczesnego pisarza litewskiego rozpętały zagorzałą dyskusję (tak z powodu drastycznych opisów, jak i tematyki). W związku z zapowiedzianą w bibliotece wizytą Ernesta Brylla, klubowicze brylowali, czytając jego wiersze na głos.
|
|
|
|
Kiedy pojawił się pomysł, aby na kolejne spotkania członkowie DKK sami wybierali lektury, kierując się własnymi upodobaniami, to wśród propozycji znalazły się m.in. „Mesjasze” Gyorga Spiro, „Wzgórze błękitnych snów” Igora Newerly’ego , „Chłopiec w pasiastej piżamie” Hojna Boyne’a, „Psie głowy” Marka Nowakowskiego”, „Berek” Marcina Szczygielskiego, „Do widzenia w piekle” Wojciecha Pestki, „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego, „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego.
W programie jednego ze spotkań (październik 2010 r.) był film dokumentalny o Wisławie Szymborskiej. Przedmiotem omówienia innego (listopad 2009 r.) – niezwykłe w wymowie i stylu kazanie na Dzień Zaduszny z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.
Przepięknym wydarzeniem, niejako zwieńczającym 3-letni jubileusz naszego DKK, było spotkanie poświęcone osobie nieodżałowanego księdza-poety Jana Twardowskiego , które poprowadził pan Waldemar Smaszcz, pisarz, krytyk literacki, wieloletni przyjaciel księdza. Klubowicze obejrzeli bogatą prezentację multimedialną i wysłuchali niezwykle barwnych anegdot z życia kapłana.
![]() |
W listopadzie 2011 r. przedstawicielki naszego DKK uczestniczyły w spotkaniu prowadzących DKK w bibliotekach Mazowsza w Instytucie Książki w Warszawie. Była to owocna wymiana doświadczeń i problemów. Miłą niespodzianką było przyznanie DKK środków finansowych na jedno w roku spotkanie autorskie. Okazja nadarzyła się już z początkiem 2012 r. - Roku Piotra Skargi, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Janusza Korczaka. Członkowie Klubu uznali, że kolejne spotkanie należy poświęcić Józefowi I. Kraszewskiemu ze względu na liczne jego talenty i imponujący dorobek literacki. Na kwietniowe spotkanie zaproszono polskiego poetę z Wilna Romualda Mieczkowskiego, by przybliżył historię 4-letniego
![]() |
Cieszymy się, że na zaproszenie DKK odpowiedziało wiele osób spoza klubu, co utwierdza nas w przekonaniu, że nie działamy w próżni.
A co przed nami? Proszę przyjść do biblioteki i się przekonać. Serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy.