Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

FILIE BIBLIOTECZNE:

Foto
BIBLIOTEKA GŁÓWNA: ul. Gen. Sowińskiego 80, 07-200 Wyszków
tel. (29) 742-32-61, (29) 743-02-33, (29) 743-02-37, fax: (29) 742-32-61, e-mail: mgbpww@poczta.fm

26.11.2010

Kolejne spotkanie za nami. Dokładnie 26 listopada odbyło się spotkanie Bractwa Pendragona, którego motywem przewodnim była „Fantastyka na przełomie wieków”. Można było się na nim dowiedzieć, że jednym z pierwszych utworów tego typu były poematy o Gilgameszu. Niestety do naszych czasów dotrwało tylko pięć:
 • Gilgamesz i Agga z Kisz
 • Gilgamesz i Huwawa
 • Gilgamesz i Byk Niebiański
 • Śmierć Gilgamesza
 • Gilgamesz, drzewo halub i świat podziemny

  Mity te opowiadają o Gilgameszu wielkim wojowniku i budowniczym miasta Uruk. Był w jednej trzeciej człowiekiem, a w dwóch trzecich bogiem. Jako ciemiężyciel, prześladowca ma zostać zgładzony przez Enkidu stworzonego przez boga Anu. Więcej o jego przygodach możecie przeczytać na stronie Epos o Gilgameszu.

  Poruszany był również temat filmu „Ostatni smok”. To historia księcia, którego ojciec zostaje zabity, a sam zostaje ranny podczas jednej z bitew. Jego zrozpaczona matka prosi wiekowego smoka by ten uratował jej syna. Smok daje mu połowę swojego serca pod warunkiem, że będzie on przestrzegał zasad honorowych kodeksu rycerskiego, a nad tym wszystkim ma czuwać jego nauczyciel, rycerz Bowen. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również powieść Umberta Eco pt. „Imię róży”, której główny bohater franciszkanin Wilhelm z Baskerville wraz ze swoim uczniem Aksonem z Melku starają się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci iluminatora Adelmusa z Otrantu. Nie jest to jednak ostatnia śmierć w opactwie. Spotkanie zakończyło się zapoznaniem z harmonogramem przyszłorocznych imprez związanych z projektem Magiczna Strefa Biblioteki.

  P.Ch.  Foto


  Foto

 • © 2009 MIEJSKO - GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. C. Norwida w WYSZKOWIE
  Zawartośc merytoryczna: Łukasz Obrębski, e-mail: mgbpww@poczta.fm
  Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
  Serwis uruchomiono 31 grudnia 2009 r.