Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

FILIE BIBLIOTECZNE:

Foto
BIBLIOTEKA GŁÓWNA: ul. Gen. Sowińskiego 80, 07-200 Wyszków
tel. (29) 742-32-61, (29) 743-02-33, (29) 743-02-37, fax: (29) 742-32-61, e-mail: mgbpww@poczta.fm

W magicznym świecie średniowiecza

W magicznym świecie średniowieczaRozstrzygnięciu ogłoszonego przez wyszkowską bibliotekę konkursu literackiego „Magiczne Pióro", 4 listopada, towarzyszyło spotkanie z Anną Brzezińską. Pisarka równie interesująco opowiadała o literaturze fantasy, co o epoce Jagiellonów.
Anna Brzezińska jest absolwentką Instytutu Historii KUL W polu jej zainteresowania znajduje się średniowiecze, a szczególnie - epoka Jagiellonów. Z zapałem studiowała ówczesne raporty szpiegowskie i szukała odpowiedzi na pytanie, dlaczego władczynie i pewne kochanki królewskie oskarżane były o magię miłosna. Od samych wydarzeń historycznych, które uczniowie wkuwają na pamięć, ważniejsze jest ich tło, ówczesne życie codzienne. - Interesujące byto np. pojecie miłości, bo miłość romantyczna nie była akceptowana społecznie - mówiła. - Kolejne daty pokojów toruńskich nie są tak ważne.
W poszukiwaniu materiałów spędziła wiele czasu m.in. w Londynie i Budapeszcie. Jednak pod koniec doktoratu (temat - porównanie królowych polskich i Tudorów) książki i opowiadania fantasy pisała na tyle intensywnie, że coraz mniej czasu poświęcała karierze naukowej, w końcu z niej rezygnując. Już za pierwsze opublikowane opowiadanie („A kochał ją, że strach") otrzymała prestiżową nagrodę im. Janusza A Zajdla. Dziś najbardziej znane są serie o Zbóju Twardokęsku i czarownicy Babuni Jagódce. Z pewnością nie powstałyby, gdyby nie zamiłowanie do historii i literatury średniowiecznej. - To moja pierwsza i najważniejsza miłość - przyznała autorka. Wiele wniosły także podróże: - Podczas studiów w Budapeszcie dowiedziałam się, że świat jest nie¬bezpieczny, co również jest widoczne w moich książkach.
Odpowiadając na pytanie o początek przygody z pisaniem, wspominała, że jako dziecko wymyślała historie do ilustracji w bajkach, a na studiach pisała historie wymyślonych światów (choć literatura fantasy była jej wówczas zupełnie obca). - Dorastałam w domu pełnym książek, mogłam czytać niemalże wszystko - podkreśliła. - W taki sposób pokazuję literaturę własnym dzieciom, żeby mogły błądzić w miarę swobodnie.
Ponieważ Anna Brzezińska jest również współwłaścicielką wydawnictwa, zdarza się, że do pisania nie zasiada przez kilka miesięcy. Samo pisanie jest zresztą czynnością końcową, poprzedzoną długimi przygotowaniami. - Bardzo dużo czytam, potrzebuję etapu nasiąknięcia czasami, o których będę pisała. Generalnie kradnę te historie - żartowała.
Otrzymanie nagrody z rąk znanej pisarki fantasy było dla laureatów konkursu „Magiczne Pióro" dodatkowym wyróżnieniem. I miejsce, za opowiadanie „Ptasia weranda", otrzymał Patryk Fijałkowski. II miejsce zajęła Olga Osińska („Theatrum mundi"), III - Adam Depta („Dusza Fantazji"). Wyróżnienia otrzymali Katarzyna Zdziera, Marek Królik, Wioletta Dziubiel, Agnieszka Mróz, Marek Dawidiuk i Marcin Bacławski.
Konkurs przeprowadzono w ramach finansowanego przez miasto projektu „Magiczna strefa biblioteki", realizowanego przez bibliotekę i Bractwo Pendragona.

SB


Źródło: „Nowy Wyszkowiak” Nr 46 z 15 listopada 2011 r.
© 2009 MIEJSKO - GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. C. Norwida w WYSZKOWIE
Zawartośc merytoryczna: Łukasz Obrębski, e-mail: mgbpww@poczta.fm
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 31 grudnia 2009 r.