Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

FILIE BIBLIOTECZNE:

Foto
BIBLIOTEKA GŁÓWNA: ul. Gen. Sowińskiego 80, 07-200 Wyszków
tel. (29) 742-32-61, (29) 743-02-33, (29) 743-02-37, fax: (29) 742-32-61, e-mail: mgbpww@poczta.fm

Magister od spraw magicznych

Magister od spraw magicznychAnna Brzezińska, obok Andrzeja Sapkowskiego najpopularniejszy polski twórca fantasy, była 4 listopada gościem wyszkowskiej Biblioteki Miejskiej, barwnie opowiadał o początkach swojego pisarstwa, pasji historycznej i studiach w Budapeszcie, które przewartościowały jej pojęcia wojny, totalitaryzmu i niebezpieczeństwa. Autorka wręczyła także nagrody laureatom konkursu literackiego „Magiczne pióro".
Anna Brzezińska z wykształcenia jest mediewistką, czyli historykiem, zajmującym się epoką średniowiecza. Pracę magisterską pisała na temat: „oskarżenia o magię miłosną i ich wykorzystanie polityczne". Początkowo swoje życie wiązała z pracą naukową.
- Ale słabo jest być naukowcem w Polsce - przyznała - trzeba brać dużo tłumaczeń, żeby mieć z czego żyć i mało czasu zostaje na pracę badawczą.
W czasie studiów wyjechała na stypendium do Budapesztu. Tam poznała kolegów, którzy wrócili prosto z wojny.
- Zrozumiałam, że świat jest niebezpieczny a pewne rzeczy absolutnie nieoczywiste - to też widać w moich książkach - mówi autorka.
Pisać zaczęła podczas kolejnego stypendium, w Londynie. W pewnym momencie życia musiała zdecydować, czy pozostaje wierna nauce, czy idzie drogą pisarstwa. Zdecydowała się na to drugie, czego czasem - jak mówi - żałuje. Ale dzięki temu miała wiele czasu na podróże po Europie, przeszukiwanie archiwów, szperanie w starodrukach, zgłębianie swojej pasji historycznej i znajdowanie tematów do kolejnych książek, opowiadań.
Zadebiutowała opowiadaniem, „A kochał ją, że strach”, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała siedem książek oraz szereg opowiadań. Obecnie pracuje nad tryptykiem Wielka Wojna (wraz z Grzegorzem Wiśniewskim) i scenariuszem serialu fantasy.
Podczas spotkania rozstrzygnięto powiatowy konkurs literacki „Magiczne Pióro". Pierwsze miejsce zdobył Patryk Fijałkowski za opowiadanie „Ptasia weranda", drugie miejsce zajęła Olga Osińska za opowiadanie „Theatrum mundi", a trzecie miejsce - Adam Depta za opowiadanie „Dusza Fantazji". Za udział w konkursie wyróżniono: Katarzynę Zdziera, Marka Królika, Wiolettę Dziubiel, Agnieszkę Mróz, Marka Dawidiuka, Marcina Bacławskiego.

(e.k.)


Źródło: „Głos Wyszkowa” Nr 46 z 15 listopada 2011 r.
© 2009 MIEJSKO - GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. C. Norwida w WYSZKOWIE
Zawartośc merytoryczna: Łukasz Obrębski, e-mail: mgbpww@poczta.fm
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 31 grudnia 2009 r.